Tomahawk Pipe
Pipe Bowl
97-84-1379A
From: United States of America | South Dakota | Sioux River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1379A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America | South Dakota | Sioux River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Catlinite bowl and stem. Bowl cylindrical with trapeze blade, etched with floral design on blade and linked semicircle on shaft. Stem with squared bands. Very large. Trade piece. |
| Length | 25.5 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1379A - Old Museum Number | 18587 - ANSP Number | II 959 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


