Pipe Bowl
97-84-1339A
From: United States of America | South Dakota | Missouri River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1339A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Yankton |
| Provenience | United States of America | South Dakota | Missouri River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite | Wood |
| Description | Small catlinite bowl with projection beveled below. Round wooden stem. |
| Length | 12 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1339A - Old Museum Number | 18629 - ANSP Number | I 368 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


