Pipe Bowl
97-84-1404A
From: United States of America | South Dakota | Sioux River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1404A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America | South Dakota | Sioux River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Catlinite bowl, angular U-shaped with tablet-like extension. Catlinite stem, angled. Etched with floral designs. Trade piece. |
| Height | 11.6 cm |
| Length | 6.2 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1404A - Old Museum Number | 18643 - ANSP Number | I 1472 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


