Pipe
97-84-1338A
From: United States of America | North Dakota | Upper Missouri River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1338A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America | North Dakota | Upper Missouri River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Small; catlinite, with beveled projection. |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1338A - Old Museum Number | 18628 - ANSP Number | II 977 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


