Ceremonial Adze Blade
P3152A
From: Mangaia | Cook Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P3152A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mangaia | Cook Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Basalt blade. |
| Length | 14.5 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 17898 - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.