Earrings
99-17-2.4A
From: Santo Domingo Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 99-17-2.4A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Keresan |
| Provenience | Santo Domingo Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Creator | Robert Tenorio |
| Date Made | 1999 |
| Section | American |
| Materials | Silver |
| Description | One of a pair of silver squash blossom earrings. Made by Robert Tenorio |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1999 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

