Bell
99-17-1.8
From: New Mexico | Cochiti Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 99-17-1.8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cochiti Pueblo | Keresan |
| Provenience | New Mexico | Cochiti Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1999 |
| Section | American |
| Materials | Leather | Metal |
| Description | Metal bells attached to leather strap which is worn around men's calfs |
| Length | 94 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Outside Diameter | 3.5 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1999 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
