Dance Rattle
99-17-1.3
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: New Mexico | San Juan Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 99-17-1.3 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | San Juan Pueblo | Keresan |
| Provenience | New Mexico | San Juan Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Creator | John Cruz |
| Date Made | 1999 |
| Section | American |
| Materials | Wood | Leather | Gourd |
| Description | Orange gourd rattle with wooden handle and leather tie at end of handle. Made by John Cruz |
| Length | 33 cm |
| Width | 17 cm |
| Outside Diameter | 11 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1999 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



