Rain Sash
99-17-1.1
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: New Mexico | San Juan Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 99-17-1.1 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | San Juan Pueblo | Keresan |
| Provenience | New Mexico | San Juan Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1999 |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | White rain sash with tassels and long fringe. |
| Length | 105.09 cm |
| Width | 17.46 cm |
| Depth | 6.67 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1999 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
