| Object Number | 19619 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Russia |
| Culture Area | Russia |
| Date Made | 1896 |
| Section | American |
| Materials | Wood (uncertain) |
| Description | Wooden pipe bowl, nude woman carved on one side, snake on the opposite side. |
| Height | 14.5 cm |
| Length | 26 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Credit Line | Russian Expedition; Zelia Nuttall, 1897 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


