| Object Number | 19609A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Russian Orthodox |
| Provenience | Russia |
| Culture Area | Russia |
| Locus | village church |
| Date Made | 1896 |
| Section | American |
| Materials | Metal (uncertain) |
| Description | During marriage ceremony crowns are held over the heads of the bridal couple (pair). |
| Height | 20.5 cm |
| Outside Diameter | 19.5 cm |
| Credit Line | Russian Expedition; Zelia Nuttall, 1897 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




