Potter's Tool
P1571D
From: Sumatra | Galu Gendang
Curatorial Section: Oceanian
| Native Name | Payiri |
| Object Number | P1571D |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minangkebau |
| Provenience | Sumatra | Galu Gendang |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo |
| Description | Small bamboo stick used for tracing design on the pottery. Payiri. Pangiser. Attached to P1571C. |
| Length | 17 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


