Basket Lid
45-15-13A
From: United States of America | Alaska
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-13A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | United States of America | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Spruce Root | Grass |
| Technique | Twined | Basketry |
| Description | With false embroidery. Colors: natural, violet, green and red. Butterfly pattern on globular base with flat bottom. Lid has lines in concentric circles, with small knob. Technical notes: twined, close twined, two-strand, wrapped weft ("false embroidery"), 9 warps and 12 wefts per square inch. Ginger jar, butterfly pattern. |
| Height | 13 cm |
| Outside Diameter | 20 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




