Basket
2004-23-55A
From: United States of America | Alaska | Juneau
Curatorial Section: American
| Object Number | 2004-23-55A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | United States of America | Alaska | Juneau |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wicker | Reed (plant) | Fiber | Dye | Spruce Root |
| Technique | Basketry | Twined |
| Description | Small basket w/ bulbous middle and tapering base; star-shaped design; matching lid (2004-23-55B). Technical notes: twined, open and close twined, two-strand, three-strand, in-between weave (with plain), wrapped weft ("false embroidery"), cross-warp. |
| Height | 9.2 cm |
| Width | 11 cm |
| Depth | 10.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Estate of Frederica de Laguna, 2004 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




