Jar
12637
From: Ecuador
Curatorial Section: American
| Object Number | 12637 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ecuador |
| Culture Area | South American Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Red ware, painted red. Compound body of three ovoids on end and coalescing laterally. Neck in form of snouted head. Vertical cylindrical spout rising from one lobe and bridged to expanding lip jar. Height 14.2 cm. Base c. 13.4 x 12 cm. |
| Height | 14.2 cm |
| Length | 13.4 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Purchased from Sr. Perez, Ecuadorian Commissioner, World's Columbian Exposition; Subscription of Charles H. Cramp, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.