| Object Number | 2006-10-121 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Boar Tusk |
| Description | Curved with color variation. Some splitting between bone layers is evident. |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 6 cm |
| Width | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 01.1091.4 - Other Number | 1453 (tag) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


