Basket
29-48-349
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-48-349 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Nanticoke | Delaware Culture |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Wood splint basket. |
| Height | 26.35 cm |
| Width | 42.86 cm |
| Depth | 46.2 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1919 |
| Other Number | 2/4882 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




