| Object Number | NA10611A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Crow (Culture) |
| Provenience | Montana |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite | Metal | Wood |
| Description | Tomahawk bowl head. Catlinite with a uniquely shaped blade, chipped along the cutting edge. The blade is inlaid with metal in a star design, within a circle with two crosses towards the blade edge. The pipe bowl is also inlaid with metal. |
| Length | 20 cm |
| Width | 18 cm |
| Credit Line | Purchased from Ernest E. Murray, 1924 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


