Tomahawk Pipe
Pipe Bowl
97-84-1358A
From: United States of America | North Dakota | Missouri River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1358A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America | North Dakota | Missouri River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Iron |
| Description | Iron or steel trapezoidal blade with single perforation. Stem, wooden, beveled: upper edge with notches and curve near proximal end. Pyrographic ornamentation. Had horsehair (?) pendant. |
| Length | 23 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1358A - Old Museum Number | 18602 - ANSP Number | II 378 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


