Pipe Bowl
97-84-1401A
From: United States of America | South Dakota | Sioux River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1401A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America | South Dakota | Sioux River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Catlinite oval bowl held in eagle talons. Developed into head with feather headdress. Catlinite stem in fish form, etched. Trade piece. |
| Height | 4.7 cm |
| Length | 6.8 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1401A - Old Museum Number | 18652 - ANSP Number | I 660 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


