| Object Number | 2003-39-21A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | China |
| Section | Asian |
| Inscription Language | German Language |
| Description | Red with floral embroidery at the front, brown heel with two loops at the top. White cotton interior, cardboard sole separated into two segements. |
| Height | 14.61 cm |
| Length | 16.51 cm |
| Width | 5.08 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1895.1.92a - Other Number | 8439 - Other Number | 299 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




