Stela Fragment
29-87-456
Location: On Display in the Ancient Egypt in Watercolors
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-456 |
| Current Location | Ancient Egypt in Watercolors - On Display |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | L.C. IV, 3, 35, x/1 |
| Period | New Kingdom |
| Date Made | 1550-1069 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Lower part of a limestone stela. Upper portion of the fragment has the bodies of two seated individuals, with a third male standing behind them at the left, all facing right, executed in raised relief. Their heads are missing. At the bottom of the fragment is a partial line of text, reading right to left. |
| Height | 16.35 cm |
| Width | 26.51 cm |
| Depth | 6.35 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 1224 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




