| Object Number | 86-35-328A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | Eastern Plains |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | A: Bowl of catlinite; rounded with diamond-shaped anterior projection; flat on bottom; square stem end. B: Stem of wood (ash?); elaborately carved with rectangles set at right angles to one another; traces of blue pigment on sides of vertical rectangles. |
| Length | 21 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of George and Henry J. Vaux, 1985 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


