| Object Number | 2003-47-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Angola |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Hollow eyes and mouth. Eyebrows are very incised. Bulging cheeks. Thin, arched headress. |
| Height | 34 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 21 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.11310 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




