| Object Number | 2003-47-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Angola |
| Section | African |
| Materials | Hide |
| Description | Hide Seat. Four legs with support beams with figurines on them (Carrying objects) one is missing. |
| Height | 32 cm |
| Length | 28 cm |
| Width | 26 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1908.2.19 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

