Flake
37-30-6
From: Belgium | Commune d'Ehein | Engihoul
Curatorial Section: European
| Object Number | 37-30-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lower Levallois |
| Provenience | Belgium | Commune d'Ehein | Engihoul |
| Locus | Lower Level |
| Period | Lower Levallois |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Elongated triangular; triangular in section. Natural flake? White patination. |
| Height | 2.1 cm |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Credit Line | Exchange with the Societe Royale, Belgium, 1937 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


