| Object Number | 2003-82-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Incised |
| Description | Thick, rounded, wooden pestle. Short. Incised bands around handle. Otherwise smooth and plain. |
| Height | 7 cm |
| Length | 78 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.9794 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
