| Object Number | 2003-67-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mauritania |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fiber |
| Description | Wooden frame. Two upside down "U" shaped pieces at each end attached by crisscross bars. Wood is plain. Bound by rope. |
| Height | 36.5 cm |
| Length | 84 cm |
| Width | 36.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.10879 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




