Nucleus (Lithic)
40-10-103
From: France | Dordogne | Castel Merle
Curatorial Section: European
| Object Number | 40-10-103 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lower Mousterian |
| Provenience | France | Dordogne | Castel Merle |
| Period | Lower Mousterian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Greyish white patination. |
| Height | 5 cm |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 6.7 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania Department of Anthropology through Dr. Speck, 1940 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


