Nucleus (Lithic)
40-10-102
From: France | Dordogne | Castel Merle
Curatorial Section: European
| Object Number | 40-10-102 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lower Mousterian |
| Provenience | France | Dordogne | Castel Merle |
| Period | Lower Mousterian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Thick. Roughly oval. Greyish white patination. |
| Height | 3.9 cm |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania Department of Anthropology through Dr. Speck, 1940 |
| Other Number | 6 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


