Hand Axe
37-32-61
From: France | Indre-et-Loire | Grand Pressigny | La Haye Descartes
Curatorial Section: European
| Object Number | 37-32-61 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Abbevillian II |
| Provenience | France | Indre-et-Loire | Grand Pressigny | La Haye Descartes |
| Locus | Found in rubbish heap |
| Period | Abbevillian II |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint. Crude. Rolled. |
| Height | 7.2 cm |
| Length | 11.2 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of the American School of Prehistoric Research, though Virginia Beggs, 1937 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


