Statue
86-6-1
From: Indonesia | Java | East Java
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 86-6-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hindu |
| Provenience | Indonesia | Java | East Java |
| Date Made | 14th-15th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Volcanic Stone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Ganesha |
| Description | Grey-black volcanic stone sculpture representing the Hindu elephant headed god Ganesha. He is seated on a platform of skulls; the soles of his feet are together, his right leg bent. Two of his four arms are down, two raised. His trunk is reaching into a dish of sweets held in his lower left hand; in his lower right hand he holds a broken tusk (?) and in his upper left hand a string of beads. The skulls and the seated pose with feet together are typical of Ganesha figures from the 13th century East Java kingdom of Singhasari. |
| Height | 78 cm |
| Width | 41 cm |
| Depth | 28 cm |
| Credit Line | Gift of John Fong, 1986 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




