Tool
54-23-1
From: United States of America | Georgia | Burke County | Shell Bluff
Curatorial Section: American
| Object Number | 54-23-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Georgia | Burke County | Shell Bluff |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Technique | Chipped |
| Description | Rude flaked elongated artifact; white patination but showing black flint at broken edge. |
| Length | 11 cm |
| Width | 5 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Erdmann N. Brandt, 1954 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.