Trinket Box Lid
31-27-233C
From: Egypt | Meydum
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 31-27-233C |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Meydum |
| Locus | Tomb 296 |
| Period | New Kingdom | Eighteenth Dynasty |
| Date Made | 1539-1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood | Bone |
| Description | Box (a) with two sliding lids (b, c) |
| Height | 6.6 cm |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Meydum; Alan Rowe, 1931 |
| Other Number | 30-1-94 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




