Celt
29-179-91
From: Central Europe | Western Europe
Curatorial Section: European
| Object Number | 29-179-91 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | Central Europe | Western Europe |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Granite |
| Description | Irregular poll; flattened, nearly straight sides; edge worn diagonal; thick; only edge-bevels polished. |
| Length | 12.5 cm |
| Width | 4.9 cm |
| Thickness | 2.9 cm |
| Credit Line | Gift of Randolph Clay, 1912 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


