Battle Axe
Cast
21868A
From: France | Tumulus de Bougon
Curatorial Section: European
| Object Number | 21868A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | France | Tumulus de Bougon |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 1867-1895 CE |
| Section | European |
| Materials | Stone | Plaster |
| Description | Plaster cast of stone original - Original in Musee de Niort. |
| Length | 21.1 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Credit Line | Gift of Charles B. Lamborn, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



