Battle Axe
Boat Axe
Cast
21865A
From: Scandinavia | Denmark
Curatorial Section: European
| Object Number | 21865A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | Scandinavia | Denmark |
| Period | Neolithic | Modern |
| Date Made | 1867-1895 CE |
| Section | European |
| Materials | Stone | Plaster |
| Description | Cast of boat axe |
| Length | 14.5 cm |
| Width | 5.2 cm |
| Credit Line | Gift of Charles B. Lamborn, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


