Hafted Celt
Cast
21859A
From: Switzerland | Robenhausen (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | 21859A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Robenhausen (uncertain) |
| Period | Neolithic | Modern |
| Date Made | 1880-1895 CE |
| Section | European |
| Materials | Stone | Antler |
| Description | Type de Robenhausen. Celt socketted in antler sleeve. |
| Length | 16.3 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Gift of Charles B. Lamborn, 1900 |
| Other Number | 3365 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


