| Object Number | 21853A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic II |
| Provenience | Scandinavia | Denmark |
| Period | Modern |
| Date Made | 1867-1895 CE |
| Section | European |
| Materials | Stone | Plaster |
| Description | Chipped. Thick butted. |
| Length | 16.9 cm |
| Width | 6.8 cm |
| Credit Line | Gift of Charles B. Lamborn, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



