Nuclei
Cast
21846A
From: France | Indre-et-Loire | Grand Pressigny
Curatorial Section: European
| Object Number | 21846A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | France | Indre-et-Loire | Grand Pressigny |
| Period | Modern | Neolithic |
| Date Made | 1880-1895 CE |
| Section | European |
| Materials | Flint | Plaster |
| Description | Cast of flint nucleus |
| Height | 6 cm |
| Length | 30 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Gift of Charles B. Lamborn, 1900 |
| Other Number | 3353 - Anthropology Department |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


