End Scraper
Cast
13119A
From: Switzerland (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | 13119A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland (uncertain) |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 1867-1892 CE |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | plaster cast of end scraper - End of short flake. Rounded scraping edge. |
| Length | 5.4 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Credit Line | Gift of Robert H. Lamborn, 1892 |
| Other Number | Receipt 421: 623 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


