Celt
Cast
13114A
From: Switzerland (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | 13114A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland (uncertain) |
| Period | Neolithic | Modern |
| Date Made | 1867-1892 CE |
| Section | European |
| Materials | Stone | Plaster |
| Description | Plaster cast of Celt - Pointed butt. Polished |
| Length | 20.6 cm |
| Width | 6.3 cm |
| Credit Line | Gift of Robert H. Lamborn, 1892 |
| Other Number | Receipt 421: 618 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


