| Object Number | 13112A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | Europe |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 1867-1892 CE |
| Section | European |
| Materials | Stone (uncertain) | Plaster |
| Description | Plaster cast of circular mace (1 of 2) |
| Length | 16.3 cm |
| Width | 15.5 cm |
| Credit Line | Gift of Robert H. Lamborn, 1892 |
| Other Number | Receipt 421: 616 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


