| Object Number | 12070 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bronze Age II |
| Provenience | Europe |
| Period | Bronze Age II |
| Date Made | 1880-1894 CE |
| Section | European |
| Materials | Metal | Plaster |
| Description | Palstave (flanged axe / celt) with eyelet |
| Length | 17.1 cm |
| Width | 4 cm |
| Depth | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Robert H. Lamborn, 1894 |
| Other Number | Receipt 417: 420 - Original Number | 7450 Antrho - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


