| Object Number | 12069 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bronze Age II |
| Provenience | Europe |
| Period | Bronze Age II |
| Date Made | 1880-1894 CE |
| Section | European |
| Materials | Metal | Plaster |
| Description | High winged celt with eyelet. |
| Length | 16.1 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Depth | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of Robert H. Lamborn, 1894 |
| Other Number | Receipt 417: 419 - Original Number | 7451 Antrho - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


