| Object Number | 12068 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bronze Age II |
| Provenience | Europe |
| Period | Bronze Age II |
| Date Made | 1880-1894 CE |
| Section | European |
| Materials | Metal | Plaster |
| Description | Low-winged celt with eyelet |
| Length | 17 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Depth | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Robert H. Lamborn, 1894 |
| Other Number | Receipt 417: 418 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


