Antler
Cast
12053A
From: France | Dordogne | Laugerie Haute
Curatorial Section: European
| Object Number | 12053A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Magdalenian IV |
| Provenience | France | Dordogne | Laugerie Haute |
| Period | Magdalenian IV | Modern |
| Date Made | 1880-1894 CE |
| Section | European |
| Materials | Reindeer Antler |
| Technique | Engraved |
| Iconography | Goat |
| Description | Original Card: Bone Specimen (Cast) - one of 2; Figures of animals on both sides of (?) palmate portion of reindeer antler. Laugerie Basse, Reinach, p. 106 Revised Card: Wild goats engraved on palmate portion of reindeer antler. Animal figure engraved on other side. |
| Length | 14.2 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Credit Line | Gift of Robert H. Lamborn, 1894 |
| Other Number | Receipt 417: 403 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


