Wash Tub
CG2002-3-13
From: Philippine Islands (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2002-3-13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Christian |
| Provenience | Philippine Islands (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Large Shallow wooden bowl with carved handle one side. White cottony film coating surface, inside and out. Washtub. |
| Width | 64.8 cm |
| Depth | 10 cm |
| Outside Diameter | 51 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
