Wash Tub
CG2002-3-12
From: Philippine Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2002-3-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Christian |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Large shallow wooden bowl with carved handle on one side. White cottony film coating surface, inside and out. Washtub. |
| Width | 61 cm |
| Depth | 9 cm |
| Outside Diameter | 47.5 cm |
| Other Number | 35 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
