Pouch
31639
From: Peru | Sun Temple | Pachacamac
Curatorial Section: American
| Object Number | 31639 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inca |
| Provenience | Peru | Sun Temple | Pachacamac |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | White |
| Length | 13.34 cm |
| Width | 9.53 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 2588V - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
